Az árpa az egyik legrégebbi gabonánk, a vikingek és a római gladiátorok eledele. A sör és a skót, illetve ír whiskey fontos alapanyaga, Olaszországban pedig koffeinmentes kávéhoz használják. Az északi, hidegebb tájak jellemző kalászosa, de minden éghajlaton termeszthető, beleértve a hegyvidékeket is.
Jelentőség, hatások:
Az árpa magas rosttartalmánál fogja kedvezően hat a koleszterin- és vércukorszintre. Segíti az emésztést és nyugtatja a gyomrot (gyomorrontást követően jó hatású lehet egy lágy, kicsit szétfőtt, kevés sóval, fűszer nélkül készült árpakása). A többi gabona mellett kiemelkedő a vitamin- és ásványi anyagtartalma. Jelentős a kálium-, magnézium-, kalcium-, foszfor-, cink- és vas-, illetve B- és E-vitamintartalma. Ebből kifolyólag nyugtatóan hat az idegrendszerre és hűti a szervezetet.
Gluténérzékenyek nem fogyaszthatják! Az árpa ugyan nem tartalmaz glutént, de hordein nevű fehérjéje kiválthatja az érzékenységet, ezért lisztérzékenység esetén árpa és abból készült termékek sem fogyaszthatók (pl. sör).
Felhasználás:
Önmagában kenyér nem készíthető belőle, de még így is rendkívül változatosan fogyasztható. A hántolt árpa, avagy gersli nemcsak a köretek széles skáláját színesítheti, de felhasználható édes és sós kásák, töltött, rakott és egytálételek készítéséhez, illetve levesbetétként is. Diófélékkel, asztalt gyümölcsökkel elkeverve desszertként tálalható. Főzés előtt érdemes néhány órára (vagy egész éjszakára) beáztatni, de még így is viszonylag hosszú a főzési ideje (kb. 40 perc).
Összetevők: árpa