A hibiszkusz tea segíthet a vérnyomás csökkentésében, valamint mérsékelheti az érrendszeri és a vesemegbetegedések kockázatát is.
A hibiszkusz virágában megtalálható az anthocyanin nevű anyag, ami szerepet játszik az érfalak karbantartásában, és erősíti a sejtek és szövetek felépítésében fontos fehérjekollagént.
A hibiszkusz tea anthocyanin és más összetevői antioxidánsként is működnek, megtisztítják a szervezetet a szabadgyököktől, csökkentik a szív megbetegedésének kockázatát, valamint az öregedés hatásait.
Az enyhe magas vérnyomásban szenvedőknek érdemes beépíteniük a hibiszkusz teát a mindennapjaikba, mert napi 3 csésze tea elfogyasztásával elérhetik, hogy vérnyomásuk a normál határérték felé mozduljon el. Melegen és hidegen egyaránt kellemes ital. Íze az áfonyára emlékeztetően fanyar, ezért sokan cukorral vagy mézzel édesítik.
A hibiszkusz virág forrázata a fentieken kívül számos tünet kezelésére alkalmazható:
- lemosóként tisztítja, szépíti a bőrt,
- hozzájárul a szem kötőhártya-gyulladásának csökkentéséhez, váladékképződéssel járó, égő, gyulladt állapot megszüntetéséhez
- a hörgők és a tüdő gyulladással, lázzal kísért, hurutos állapotaira is jó, mert lehúzza a gyulladást, és segít feloldani a hurutot, megszünteti a köhögést.
Asztma esetén is ajánlják, görcsoldó hatása miatt
- szájban lévő sebek, gyulladások, vérzések kezelésére öblögetőként, naponta több alkalommal,
- torok, hangszálak, mandulák gyulladására, teaként, gargalizálva.
A hibiszkusz Ázsiából származik, és a mályvafélék családjába tartozó virág. A hibiszkusz elnevezés az egyiptomi szent madár, íbisz nevéből származik, amiről azt lehet tudni, hogy Thot vagy Hib, a bölcsesség istenének szent állata volt.