Az aranyvessző vagy aranyvesszőfű, valamint aranyos rutának is hívott növény flavonoidokat, vércukorszint csökkentő inulint és illatos kumarint is tartalmaz. Évszázadok óta ismert és használt növény, melynek kiváló tulajdonságait a legújabb tudományos eredmények is alátámasztják.
- Elsősorban epe-, vese-, hólyag- és májbántalmak során használjuk a teáját. Alkalmazható vesemedence-gyulladás esetén, vesehomok elhajtására, vizelethajtásra, fehérjevizelés esetén is. Kisebb epekő, epehomok eltávolítása is lehetséges a teájával.
- Reumás és ízületi betegségekben is használható. Gyulladáscsökkentő hatású, ezért bélgyulladás esetén is fogyasztható.
- Külsőleg sebgyógyító, fekélytisztító. A szájüreg gyulladása, ínygyulladás, torokgyulladás esetén használható öblögetőként. Ekcéma ellen is eredményesen használható lemosó és borogatószerként.
Elkészítése: 2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet/ 1 filtert,
Ellenjavallat: vizelethajtó tulajdonsága miatt szívbetegeknek nem javasolt, vagy csak orvosi felügyelet mellett, mivel kihajtja a káliumot a szervezetből. Elégtelen veseműködés esetén szintén nem javasolt. Vízhajtó gyógyszerrel történő együttes alkalmazása tilos!
Kombinációk más gyógynövényekkel
- Az aranyvessző közönséges galajjal és fehér árvacsalánnal kombinálva nehezen gyógyuló hólyaghurut, vesemedence gyulladás kezelésére alkalmas.
- Húgyutak gyulladása esetén: nyírfalevél, medveszőlőlevél és cickafarkfű segítik a hatékonyságát.
- Ízületi gyulladás, köszvény esetén: borókával és nyírfalevéllel keverhető.
- Magas vérnyomásnál: boróka, nyírfalevél és citromfű hozzáadásával fokozható a hatékonysága.
Összetevők: közönséges aranyvessző.